اعتراضات از اوج فساد در وزارت مالیه
۲۰ میزان ۱۳۹۸ 453 0 نظر sarkhat

اعتراضات از اوج فساد در وزارت مالیه

اعتراضات از اوج فساد در وزارت مالیه

شماری از اعضای ولسی جرگه، می‌گویند که فساد در حکومت به ویژه در وزارت مالیه به اوجش رسیده‌است و در بیشتر کرسی‌های این وزارت، افراد بربنیاد روابط سیاسی گماشته می‌شوند.

این نمایند‌گان، هشدار می‌دهند که اگر برخوردهای سیاسی و فساد در وزارت مالیه متوقف نشود، بودجه‌های افغانستان حیف و میل خواهند شد.

زلمی نوری، یک عضو ولسی جرگه در نشست روز (شنبه، ۱۳میزان) این مجلس گفت: «از تمام کمیسیون‌های مربوطه به خصوص کمیسیون امور مالی و اقتصادی و دیگر کمیسیون‌ها، یک هیات مشترک تشکیل شود، بروند گمرکات را ببینند، تعیینات شان را ببینند که چه فحشایی، چه فسادی در گمرکات جریان دارد.»

عباس ابراهیم‌زاده، دیگر عضو این مجلس گفت:« به خدا قسم که تمام چوکی‌ها از یک خُرد ضابط شروع تا به یک رئیس کمرک به فروش می رسد.»

منورشاه بهادری، یک عضو دیگر این مجلس اما ادعا می‌کند که وزارت مالیه، به نمایند‌گی از حکومت افغانستان با مقام‌های تاجیکستان توافق کرده که با پول افغانستان، بند برقی در تاجیکستان ساخته شود و از برق این بند افغانستان کار بگیرد.

آقای بهادری افزود: «حیف ومیل‌ها و کارهای عجیبی از وزارت مالیه صورت گرفته؛ به عنوان مثال، وزارت مالیه رفته به تاجیکستان، چندین ملیون دالر پول داده که شما برای خود بند بسازید و وقتی که بند ساختید به ما برق بدهید.»

میررحمان رحمانی، رئیس ولسی جرگه به کمیسیون‌های امور اقتصادی مجلس وظیفه سپرد تا اتهام‌های فساد را در نهادهای حکومتی به‌گونۀ دقیق بررسی کنند.

اما شمعروز خان مسجدی، سخن‌گوی وزارت مالیه می گوید: «هیچ نوع مقامی در وزارت مالیه و هیچ نوع گماشتن در وزارت مالیه ربطی به خویش خوری و خلاف قانون ویا روابط شخصی نیست.»

پیش از این وزارت خارجه امریکا نیز از موجودیت فساد در حکومت افغانستان نگرانی کرده‌بود و بیش از ۱۵۰میلیون دالر از کمک‌هایش را برگشتاند.

ولسمشر غني اجرائیه ریاست لغوه کړ

Mar 11, 2020 29

د افغانستان جمهوري ریاست وايي چې د محمداشرف غني د یو تازه فرمان په ترڅ کې د اجرائیه ریاست څوکۍ لغو شوې ده.

کجا باید برم که تو هرثانیه تو را آنجا نبینم

Jun 03, 2019 29

قراره بعد تو چه روزای بدی را ببینم و قراره بعد تو چه روزای بدی را ببینم

دوسیهء کمیشنران قبلی کمیسیون‌های انتخاباتی به ستره محکمه رفت

Jul 03, 2019 29

اداره لوی سارنوالی می گوید بررسی قضیه‌های مرتبط به انتخابات از سوی این نهاد تکمیل شده و دوسیهء کمیشنران قبلی کمیسیون‌های انتخاباتی به ستره محکمه فرستاده شده است.

دیدگاه شما

فیلدی بامشخصات (*) الزامی است.

جستجو

سرخط در فیسبوک