منارجام در قعر سیل کسی نیست نجاتش دهد

منارجام در قعر سیل کسی نیست نجاتش دهد
۱۲ سرطان ۱۳۹۸ 109 0 نظر sarkhat.af

منارجام در قعر سیل کسی نیست نجاتش دهد

این روزها منارجام به شدت در معرض سیلاب‌های ویرانگر قرار گرفته است و گزارش‌ها می رسانند که سیلاب‌ها مستقیما بر پیکر منارجام اصابت می کند و این منار به شدت آسیب دیده است. اما مسئولان دولتی ظاهرا جلساتی را در این زمینه تدویر کرده و اقداماتی هم برای نجات این منار تاریخی کرده اند، ولی این اقدامات عملا هیچ تاثیری بر اوضاع نداشته است. نجیب‌آقا فهیم،‌ وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی که با وزیران اقتصاد، تحصیلات عالی و سفیر هند در کابل به ولایت غور رفته‌ و اعلام کردند که به همکاری مردم محل توانسته‌اند از 2 روز به این‌سو منارجام را از خطر سیلاب‌ها دور کنند. اما آقای فهیم توضیح نداده است که دقیقا چه اقداماتی برای جلوگیری از تخریب این منار روی دست گرفته شده است. درحالیکه فعالان مدنی غور وضعیت منارجام را نگران‌کننده می‌دانند و با انتقاد از مسئولان حکومتی می‌گویند که تا هنوز هیچ اقدامی که بتواند خطر سقوط منارجام را رفع کند،‌ صورت نگرفته است. از سوی دیگر وزیر دولت در امور حوادث طبیعی خود اعتراف کرده است که سیلاب‌ها آسیب‌های جدی‌ای را بر منارجام وارد کرده است. او تنها گفته است که تلاش می‌شود تا از آسیب‌های بیشتر بر این منار جلوگیری شود. حال سوال اینجا است که چرا قبل از اینکه سیلاب‌ها به منارجام آسیب برساند، دولت تدابیری برای حفظ ومراقبت منارجام نسنجیده است. مگر هرزمان که حوادث رخ داد وظیفه دولت است که اقدامات بی اثری انجام دهد؟

آنچه فعالان و شاهدان عینی از ولایت غور می گویند وضعیت منارجام بسیار شکننده است و در صورتی که به وضعیت منارجام بصورت درست رسیدگی نشود، این منار در آیندۀ نزدیک فرو خواهد ریخت.

حکومت تاکنون چشم به اقدامات مردم روستاهای اطراف این منار دوخته است تا برای جلوگیری از فروریختن منارجام کاری انجام دهند. درحالیکه مردم روستا نه توان انجام چنین کاری را دارند و نه می دانند که چی اقدامی می تواند برای نجات منارجام موثر واقع شود. وقتی دولت با تمام تشکیلات و بودجه ای که در اختیار دارد نتواند برای نجات منارجام اقدام قابل ملاحظه‌ای کند، مردم محل آنهم مردم روستا که هیچ تخصص و توانایی در رابطه به حفظ و مراقبت آثار تاریخی ندارند چه خواهند کرد؟

منار جام که کهن ترین منار خشتی جهان خوانده می‌شود از شاهکارهای معماری غوری‌ها است. این منار ۶۴ متر ارتفاع دارد که هشتصد سال پیش ساخته شده و مهمترین شاهکار معماری دوره غوریان به حساب می‌آید. این بنای تاریخی در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان ثبت شده اما همواره شکایت از عدم توجه کافی دولت برای حفظ و مراقبت از آن وجود دارد. یونسکو چندین سال است از دولت افغانستان می‌خواهد برای جلوگیری از تخریب منار دیوار استنادی محکمی دور آن بسازد. اما طوری که دیده می شود دولت افغانستان در رابطه به ساخت دیوار استنادی و تدابیر حفظ و مراقبت منار جام بکلی غفلت کرده است و حال که کار به  جایی رسیده که منار با خطر سقوط مواجه می باشد و دولت مورد انتقادات گسترده مردم قرار گرفته است، دیده می شود که هیاتی تشکیل شده و به منطقه فرستاده شده است. با این هم مسوولین محلی در ولایت غور می‌گویند که خطر سقوط منار جام در این ولایت به‌طور موقت بر طرف شده اما اقدامات صورت گرفته کافی نیست. به گفته آنان دولت هیاتی را به از مرکز به ولایت غور فرستاده بود که توسط هلیکوپتر بر فراز منار جام پرواز کردند و وضعیت آن را مورد بررسی قرار دادند. مقامات محلی گفته اند، چون منار جام ثبت میراث‌های فرهنگی می باشد باید توسط تیم تخنیکی سازمان یونسکو برای بازسازی آن اقدام شود. آنها این موضوع را از صلاحیت اداره محلی بیرون می دانند.

 

مذاکرات قطر خلیلزاد را به کجا می برد؟

Sep 14, 2019 29

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور گفتگوهای صلح افغانستان، 9 دوره مذاکرات طولانی و نفس گیری با نمایندگان طالبان در قطر انجام داد،

توصل طالبان به جنایات فاحش

Sep 08, 2019 29

هرچند خشونت و هراس افگنی سرلوحه فعالیت‌های گروه طالبان را تشکیل می دهد، باآنهم در این اواخر دیده می شود که افراد این گروه دست به یک سلسله جنایات فاحش ضدبشری می زنند، تا فطرت [...]

طغیان جنگ و ستیزه در افغانستان

Sep 04, 2019 29

این روزها افغانستان به شدت در آتش جنگ و ستیزه جویی گروه‌های دهشت افگن به خصوص طالبان مسلح می سوزد.

دیدگاه شما

فیلدی بامشخصات (*) الزامی است.

جستجو

سرخط در فیسبوک